Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 5659200,
fax: +48 87 5664718
www.powiat.suwalski.pl

Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu

W miejscowości Bolcie k. Wiżajn, niedaleko od drogi nr 651 (Wiżajny - Żytkiejmy), znajduje się punkt, w którym stykają się granice trzech państw: Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Punkt ten oznaczony został granitowym słupem z godłami trzech sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa. Nosi nazwę "Wisztyniec".


Aby dojść do trójstyku, zapraszamy na krótki spacer ścieżką poznawczą pn. "Trójstyk granic - biegun zimna" - ok. 450 m od powiatowego parkingu. Można tam również dojechać rowerem. Po drodze, z tablic informacyjnych, dowiecie się wielu ciekawostek o historii tego miejsca i przyrodniczych walorach otoczenia.

Na planszy znajdującej się najbliżej trójstyku przedstawione zostały zasady, jak poruszać się w tej nadgranicznej strefie. Trzeba pamiętać, że Rosja nie należy do strefy Schengen.

Okolice, gdzie znajduje się trójstyk "Wisztyniec" (m.in. gmina Wiżajny) uważane są za polski biegun zimna. Wyświetlacz LED zamontowany na powiatowym parkingu wskazuje aktualną temperaturę tego miejsca.


Inne atrakcje przy trójstyku:
- początek/koniec szlaku historycznego pn. "Fortyfikacje Pozycji Granicznej" (samochodowy i rowerowy R-68);
- początek/koniec Szlaku Fortyfikacji Mazurskich (samochodowy);

- punkt odpoczynku na szlaku Green Velo (szlak rowerowy Polski Wschodniej) - w budowie (ukończenie planowane w 2015 roku);

- wioska tematyczna "Biegun zimna i sera" (okolice Wiżajn).

Więcej informacji o atrakcjach na pograniczu PL-LT-RUS w broszurze - pobierz PDF-1. pobierz PDF-2

mapa PL-EN pdf. mapa PL-LT pdf


Powiatowy parking w Bolciach przystosowany jest do samochodów osobowych (10 stanowisk) oraz autokarów (1-2 stanowiska). Wyposażony jest w sezonową toaletę (monety 1 zł), oryginalny trójkątny deszczochron, tablice informacyjne, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci. Parking i toaleta dostosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Budowa parkingu z wyposażeniem oraz łączem on-line i podstroną poświęconą trójstykowi "Wisztyniec", a także budowa ścieżki pieszo-rowerowej po dawnym polsko - litewskim pasie granicznym w Bolciach zostały zrealizowane w 2014 roku w ramach projektu "Modernizacja aktywnej przestrzeni publicznej dla aktywnych sąsiadów - etap II". Był on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej "Litwa - Polska" 2007-2013. Powiat Suwalski (Partner wiodący) zrealizował ten projekt w partnerstwie z Gminą Wiżajny, litewskim Rejonem Wyłkowyszki (Vilkaviškis) i Centrum Informacji Turystycznej Euroregionu Szeszupy w Szakach (Šakiai). Szeszupa Euroregion (Sakiai).